3 ביוני, 2021. משרד החקלאות בעזה הפסיק את שיווק הפירות מישראל במחאה על האיסור הגורף והמתמשך על הוצאת סחורה מהרצועה. בשל הגבלות ישראל במעבר ארז נמנע גם מעבר דואר לרצועה. הסלמה בהתנכלות חיל הים לדייגים

ההגבלות הקשות של ישראל במעברים נמשכות: במעבר כרם שלום התאפשרה בשבוע שעבר רק כניסה של מזון לבני אדם, מזון לחיות משק, סיוע הומניטרי, תרופות ודלקים המיועדים לארגונים בינלאומיים. משרד החקלאות ברצועה הודיע ביום חמישי שעבר (3.6) כי יעצור את שיווק הפירות מישראל לרצועה, במחאה על האיסור הגורף  והמתמשך של ישראל על הוצאת כל תוצרת מעזה למכירה מחוצה לה. האיסור על הוצאת סחורה דרך כרם שלום החריף את הפגיעה במתפרנסים מענף החקלאות והדגה ברצועה, וגרם להצפה של תוצרת מקומית ולהשמדת גידולים. לנתוני משרד החקלאות בעזה על הנזקים שנגרמו לענף כתוצאה מנזקי הלחימה ומהגבלות ישראל מאז ה- 11 במאי, ראו כאן.

לפי מידע שהגיע לגישה, מאז שישראל סגרה לחלוטין את המעברים עם הרצועה ב- 11.5, ביום חמישי שעבר (3.6) התאפשרה לראשונה יציאה של חולי סרטן דרך מעבר ארז לטיפולים מצילי-חיים שאינם בנמצא ברצועה. גישה וארגונים נוספים התריעו שוב ושוב כי מדיניות זו אינה סבירה באופן קיצוני ומסכנת חיים. על פי דיווח , חולה בסרטן הגרון מת בשבוע שעבר ברצועה, לאחר שבקשתו לצאת דרך ארז לטיפול בבית החולים אל-מקאסד במזרח ירושלים לא קיבלה מענה מישראל.

ההגבלות הדרקוניות על תנועה בארז מונעות גם מעבר של דואר לתושבי הרצועה. מכך נפגעים בין היתר תושבים הממתינים תקופה ארוכה לקבל דרכונים משגרירויות זרות היושבות בישראל, ואינם יכולים לבקש מישראל היתרי מעבר אפילו בנסיבות הומניטריות. במכתב ששיגרנו  לשר הביטחון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וקמ”ט תקשורת ודואר דרשנו כי יבטלו את המניעה על מעבר דואר, הגורמת לפגיעה קשה בזכויות הבסיסיות של התושבים לקניין ולכבוד, ומעצימה את הפגיעה בזכויותיהם לחופש תנועה, לפרנסה ולחיי משפחה.

גרף עמודות/ יציאת סחורות מרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום

מעבר כרם שלום

כללי

ציוד רפואי

מקרא 2

מקרא 3

ציוד רפואי
מקרא 2
מקרא 3
גרף זה מתייחס לנתונים מדצמבר 2010 ואילך

ישראל ממשיכה להגביל את השטח המותר לדייג למרחק של עד 6 מייל ימי מהחוף. ארגוני דייגים מדווחים על מקרי אלימות וירי של חיל הים לעבר דייגים שעובדים על סירותיהם בתוך שטח מצומצם זה. בפניה בהולה ששיגרנו, עם עדאלה ואל-מיזאן, לשר הביטחון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והפרקליט הצבאי הראשי דרשנו לבטל לאלתר את כל ההגבלות על מרחב הדייג ברצועה ולהפסיק את התנכלות חיל הים לדייגים.